Мой сайт Воскресенье-Таргоньчи, 25.06.2017, 08:25
Приветствую Вас Гость | RSS
Главная | Регистрация | Вход
» Меню сайта

» Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 369

Главная » 2007 » Сентябрь-Таштамков » 28 » "УЧИМ ЭРЗЯНСКИЙ ЯЗЫК-ТОНАВТНЕТЯНО ЭРЗЯНЬ КЕЛЕНТЬ"
"УЧИМ ЭРЗЯНСКИЙ ЯЗЫК-ТОНАВТНЕТЯНО ЭРЗЯНЬ КЕЛЕНТЬ"
12:47

Параграф 12. / Кемгавтовоце тонавтпельксэсь.

     ,                ,

Мезе теи? (Мезть тейни?) - Что он делает?/сделает?
Мезе теить? (Мезть тейнить?) - Что они делают/сделают?

Цёрынесь ловны. Цёрынетне ловныть. -и/-ы; -ить/-ыть.
Мальчик читает. Мальчики читают.

Формообразующая основа - согласная. Она выделяется отсечением от инфинитива -амс/-ямс/-омс/-емс/-эмс:

мор-амс, эр-ямс, ловн-омс, ашт-емс, пез-эмс.

Личный суффикс присоединяется:

-ы, -ыть - после д,з,л,н,р,с,т,ц;

-и, -ить - в остальных случаях.

сод-амс
сод-ы
сод-ыть

ют-амс
ют-ы
ют-ыть

ловн-омс
ловн-ы
ловн-ыть

мор-амс
мор-ы
мор-ыть

кунсол-омс
кунсол-ы
кунсол-ыть

пез-эмс
пез-ы
пез-ыть

ашт-емс
ашт-и
ашт-ить

мол-емс
мол-и
мол-ить

эр-ямс
эр-и
эр-ить

оймс-емс
оймс-и
оймс-ить

ёвтн-емс
ёвтн-и
ёвтн-ить

чи-емс
чи-и
чи-ить

эряв-омс
эряв-и
эряв-ить

карм-амс
карм-и
карм-ить

вечк-емс
вечк-и
вечк-ить

орш-амс
орш-и(ы)
орш-ить(ыть)

После ж,ш,ч пишется и, произносится ы.
Глагольная основа



Глаголы имеют три основы:

- гласную,
- согласную,
- дифференцированную.

Гласная основа

Глаголы имеют гласную основу в следующих случаях:

1) в инфинитивных формах:

юта-мс,
аште-мс,
ловно-мс,
пезэ-мс,
эря-мс;

2) в безобъектной форме 2-го лица мн. числа повелительного наклонения:

юта-до,
ловно-до,
эря-до,
аште-де,
пезэ-де;

3) в формах повелительного наклонения с объектами монь/минек:

сёрмадо-мак,
сода-мак,
вечке-мак,
кунсоло-мак,пезэ-мак,
орша-мак;

сёрмадо-мизь,
сода-мизь,
вечке-мизь,
кунсоло-мизь,
пезэ-мизь;

4) в формах побудительного наклонения:

юта-зо,
ловно-зо,
аште-зэ,
пезэ-зэ;

5) в формах сослагательного наклонения обоих спряжений:

юта-влинь,
юта-влия,

аште-влинь,
аште-влия,

ловно-влинь,
ловно-влия;


6) в отрицательных формах прошедшего времени и повелительного наклонения:

эзинь юта,
эзинь аште,
эзинь ловно,
эзинь пезэ,

иля,
илядо юта,

иля,
илядо аште,

иля,
илядо мора.


Для образования формы от инфинитива отсекается суффикс -мс:

мора-мс,
тее-мс,
ловно-мс,
пезэ-мс,
эря-мс.
Согласная основа.

Согласная основа выступает:

1) в безобъектных формах 1-го и 2-го лица ед. числа настоящего-будущего времени изъявительного наклонения:

ют-ан,
ют-ат,

ашт-ян,
ашт-ят,

пез-ан,
пез-ат,

эр-ян,
эр-ят;

2) в безобъектных формах 3-го лица ед. и мн. числа настоящего-будущего времени изъявительного наклонения:

ют-ы,
ют-ыть,

аш-ти,
аш-тить,

пез-ы,
пез-ыть,

эр-и,
эр-ить;

3) в безобъектных фрмах 1-го прошедшего времени (кроме 3-го лица):

ют-ынь,
ют-ыть,
ют-ынек,
ют-ыде;

4) в объектных формах 1-го прошедшего времени изъявительного наклонения:

ют-ыя,
ловн-ыя,

пез-ыдизь,
орш-идизь;

5) в формах повелительного наклонения при объектах сонзэ/сынст:

ловн-ык,
ловн-ыть,
мор-ынк,
ёвтн-инк,
кунсол-ык,
кунсол-ыть;

6) в безобъектных и объектных формах 2-го прошедшего времени:

ют-ылинь,
ют-ылить,

ловн-ылинь,
ловн-ылить,

мор-ылинек,
мор-ылиде;


7) во всех формах желательного наклонения:

ловн-ыкселинь,
ловн-ыксэлия,
ют-ыксэлить,
ют-ыксэлик,
орш-иксэль,
орш-иксэлизе;


8) во всех формах условного наклонения:

ют-ындерян,
ют-ындеряса,
ловн-ындерят,
ловн-ындерясак;

9) во всех формах условно-сослагательного наклонения:

ют-ындерявлинь,
ют-ындерявлия,
ловн-ындерявлия,
ловн-ындерявлить,
ловн-ындерявлик.

Согласная основа остается после отсечения от инфинитива -амс/-ямс/-емс/-омс/-эмс:

мор-амс,
эр-ямс,
оймс-емс,
сёрмад-омс,
пез-эмс.
Дифференцированная основа.

Это основа, которая в одних и тех же формах у одних глаголов гласная, у других - согласная. Она используется:

1) в безобъектных формах 1-го и 2-го лица мн. числа настоящего-будущего времени изъявительного наклонения:

Гласная

юта-тано,
юта-тадо,

аште-тяно,
аште-тядо,

ловно-тано,
ловно-тадо;


Согласная

сёрмад-тано,
сёрмад-тадо,

вечк-тяно,
вечк-тядо,

пез-тано,
пез-тадо;


2) в безобъектных формах 3-го лица ед. и мн. числа 1-го прошедшего времени изъявительного наклонения:

ют-ась,
ют-асть,

ашт-есь,
ашт-есть,

ловн-ось,
ловн-ость,

сёрсад-сь,
сёрмад-сть,

вечк-сь,
вечк-сть,

пез-сь,
пез-сть;

3) в безобъектных формах 2-го лица ед. числа повелительного наклонения:

юта-к,
аште-к,
ловно-к,
сёрмад-т,
чий-ть,
пез-т;

4) в объектных формах будущего времени изъявительного наклонения:

юта-са,
юта-сак,
юта-сы,

аште-са,
аште-сак,
аште-сы,

сёрмад-са,
сёрмад-сак,
сёрмад-сы,

пез-са,
пез-сак,
пез-сы;


Из форм с дифференцированной основой всегда гласную основу имеют глаголы с инфинитивом на -амс/-ямс, а также с суффиксами -кши-, -н-, -л-, -с-, -нз-,, всегда согласную - глаголы с суффиксами -т-/-д-, -вт-, -зев-, -цт-, -гад-, -лгад-, -кад-.

6. Ответьте на вопрос по образцу, употребив данные инфинитивы.



Ловномс. Мезе эряви теемс? (Мезть эряви тейнемс?) - Эряви ловномс.

Аштемс, эрямс, важодемс, сёрмадомс, морамс, чиемс, молемс, оймсемс.

7. Ответьте на вопросы по образцу, употребляя инфинитивы, данные в задании 6.



Ловномс. Мезе карми тееме? (Мезть карми тейнеме?) - Карми ловномо.
Мезе кармить тееме? (Мезть кармить тейнеме?) - Кармить ловномо.

8. Завершите предложения по образцам.



Мезе теи цёрынесь? (Мезть тейни цёрынесь?) - Цёрынесь ловны.

... ... (тейтерне)? ... (ава)? ... (цёра)?
... (сёрмадомс). ... (ютамс). ... (важодемс).

9. Прочитайте предложения из упражнения 8, употребив все слова во множественном числе.

Мезе теить цёрынетне? (Мезть тейнить цёрынетне?) - Цёрынетне ловныть.

10. Прочитайте предложения.



1. Ютыть тейтернеть ды цёрынеть. Тейтернетне вишкат ды мазыйть. Цёрынетне сэрейть ды покшт.
2. Тесэ ават, тосо цёрат. Аватне ды цёратне молить.

11. Составьте с данными словами предложения и запишите их.



1. Цёрыне, чиемс.
2. Цёра, ютамс.
3. Ава, ловномс.

12. Образуйте от главных членов предложения формы множественного числа.



Цёрынесь сёрмады. - Цёрынетне сёрмадыть.

1. Авась юты.
2. Цёрась ёвтни.
3. Тейтернесь кунсолы.
4. Цёрынесь моры.
5. Эйкакшось ловны.
6. Скалось моли.
7. Кискась чии.

13. Образуйте от главных членов предложения формы единственного числа.



Тейтертне морыть. - Тейтересь моры.

1. Читне ютыть.
2. Тевтне молить.
3. Цёратне важодить.
4. Аватне оймсить.
5. Скалтнэ аштить.
6. Цёратне чиить.

14. Замените выделенные существительные местоимениями 3-го лица.



Юты цёрыне. Цёрынесь покш. - Сон покш.

1. Молить тейтернеть. Тейтернетне морыть.
2. Тесэ цёрынеть. Цёрынетне ловныть.
3. Тосо ават. Аватне одт ды мазыйть.
4. Сесэ цёра. Цёрась моли.
5. Ашти атя. Атясь сыре, эчке, алкине.
15. Ответьте на вопросы по образцам.


Кие тосо моли?
Ава тосо моли.
Ава моли.
Ава.

Кие ... эри?
Атя ... ...
... ...
...

2. Кие карми морамо?
Цёрынесь карми морамо.
Цёрынесь карми.
Цёрынесь.

Кие ... ловномо?
Тейтернесь ... ...
... ...
...

3. Карми цёрынесь морамо?
Карми цёрынесь морамо.
Карми морамо.
Карми.

Карми тейтернесь ловномо?
... ... ...
... ...
...

4. Кие машты морамо?
Цёрынесь машты морамо.
Цёрынесь машты.
Цёрынесь.

Кие машты ловномо?
Тейтернесь ... ...
... ...
...

5. Машты цёрынесь морамо?
Машты цёрынесь морамо.
Машты морамо.
Машты.
Арась, а машты цёрынесь морамо.
Арась, а машты.
Арась.

Машты тейтернесь ловномо?
... ... ...
... ...
...
... ... ... ... ... ...
... ... ... ...
... ... ...
...

6. Сон тесэ эри?
Тесэ сон эри.
Тесэ эри.
Тесэ.
Арась, сон аволь тесэ эри.
Арась, аволь тесэ.
Аволь тесэ. Арась.

Сынь тосо эрить?
... ... ...
... ...
...
... ... ... ... ... ...
16. Обазуйте предложения по образцам.


1. Видяй тесэ эри?
Истя, Видяй тесэ эри.
Истя, Видяй.
Видяй.
Истя.
Арась, тесэ эри аволь Видяй - Витова.
Арась, аволь Видяй - Витова.

Литова тосо эри?
... ... ... ...
... ...
...
...
.............. - Витова.
... ... ... ...

2. Кемай тесэ эри?
Истя, тесэ Кемай эри.
Истя, тесэ.
Аволь, а тесэ - тосо.
Арась, а тесэ - тосо.
Арась, аволь тесэ - тосо.
А тесэ - тосо.
Аволь тесэ - тосо.

Вежава тосо ...?
... ... ... ...
... ...
... ... ... ...
... ... ... ...
... ... ... ...
... ... ...
... ... ...
17. Прочитайте предложения, делая ударение на выделенных словах.



1. Тесэ сон эри.
2. Тесэ сон эри.
3. Тесэ сон эри.

4. Сынь морыть.
5. Сынь морыть.

6. Нуя юты.
7. Нуя юты.

8. Кие соды?
9. Кие соды?

10. Тейтернесь тесэ - цёрынесь тосо.
11. Тейтернесь покш - цёрынесь вишкине.
Параграф 13. / Кемколмовоце тонавтпельксэсь.



Шумбрат! - Здравствуй!
Шумбратадо! - Здравствуйте!
Ульть шумбра! - Будь здоров!
Шумбрачи! - Доброе здоровье!
Шумбра чи! - Добрый день!
Уледе шумбрат! - Будьте здоровы!
Вастомазонок! - До (нашей) встречи!
Неемазонок! - До (нашего) свидания!
Вастомас! - До встречи!
Ултьть! - Будь! (Пока!)
Эрсек! - Пока! (Поживай!)
Шумбрат-парт! - Здоровья и всего хорошего! (Здравствуйте!)
Паро эрямка! - Благополучия!
18. Переведите предложения.



А.
1. Те цёрась тесэ эри.
2. Те тейтернесь мазый. А се тейтернесь кодамо? - Се тейтернесь истямояк мазый.
3. Кить молить тосо? - Тосо молить тейтерне ды цёрыне.
4. Мезе ашти сесэ? - Сесэ ашти кудо.
5. Тесэ Астай? - Арась, сон тесэ арась.

Б.
1. Это большое село.
2. Здесь есть река и лес.
3. Там стоит дом.
4. Дети идут.
5. Девочки и мальчики поют.
6. Маленький мальчик читает.
7. Девочка пишет.

Валмеревкст. (Пословицы, поговорки.)

Сыре ломанесь вечки ёвтнеме, од ломанесь - кунсоломо. / Старый человек любит рассказывать, молодой - слушать.

Кие ламо ловны, се ламо соды. / Кто много читает, тот много знает.
2-й урок. / Омбоце тонвтома шкапельксэсь.



МОН ТОНАВТНЯН ТЁКШШКОЛАСО.

Мон тонавтнян тёкшшколасо. Тёкшшколась Саранскойсэ. Эрян Саранскойсэ Ало куринкасо, покш кудосо. Эрьва валске якан тёкшшколав. Ютан кинотеатра вакска.
Прядовить лекциятне, сан кудов. Мольтяно мон ды Вияна. Минь вейсэ тонавтнетяно. Монгак, Виянаяк Ицялсто. Эрятано аволь васоло.
- Вияна, мольтяно ванды кинос?
- Мольтяно. Лекциятне прядовить, мольтяно.
- Ванды кавто лекцият. Прядовить - мольтяно кинос.

Параграф 14. / Кемнилееце тонавтпельксэсь.



Мон. - Я.
Тон. - Ты.
Минь. - Мы.
Тынь. - Вы.

Валдаж, тон косат?/ Валдаж, тон косо? / Валдаж, ты где?
Мон тесан./ Мон тесэ. / Я здесь.

Эйкакшт, тынь косотадо? / Эйкакшт, тынь косо?/ Дети, вы где?
Минь тесэтяно./ Минь тесэ. / Мы здесь.

Параграф 15. / Кеветееце тонавтпельксэсь.



Мезе теян? / Мезть тейнян? / Меснян? - Что делаю?
Мезе теян? - Что сделаю?

Мезе теят? / Мезть тейнят? / Меснят? - Что делаешь?
Мезе теят? - Что сделаешь?

Формы 1-го и 2-го лица ед. числа изъявительного наклонения образуются от согласной основы: от инфинитива отсекается -амс/-ямс/-омс/-емс/-эмс. К основе присоединяются суффиксы: -ян/-ят; -ан/-ат.

-ян, - ят ставятся после основ на д, , з, , л, , н, , р, , с, , т, , ц, , й;

-ан, -ат ставится в остальных случаях. ян, -ят

пид-емс - варить
пид-ян - варю
пид-ят - варишь

эр-ямс - жить
эр-ян - живу
эр-ят - живёшь


-ан, -ат

сод-амс - знать
сод-ан - знаю
сод-ат - знаешь

канд-омс - нести
канд-ан - несу
канд-ат - несёшь

пез-эмс - мыть голову
пез-ан - мою голову
пез-ат - моешь голову

1. Прочитайте и переведите глагольные формы.



Вастан.
Вастат.

Ильтян.
Ильтят.

Андан.
Андат.

Моран.
Морат.

Ловнан.
Ловнат.

Сёрмадан.
Сёрмадат.

Чиян.
Чият.

2. Образуйте формы по образцу.



Эр-ямс.
Эр-ян.
Эр-ят.

Анокст-амс.
Анокст-ан.
Анокст-ат.

Са-емс.
...
...

Куз-емс.
...
...

Шл-ямс.
...
...

Чи-емс.
...
...

Лис-емс.
...
...


Сов-амс.
...
...

Валг-омс.
...
...

Орш-амс.
...
...

Ярс-амс.
...
...

С-амс.
...
...

Вечк-емс
Просмотров: 1145 | Добавил: erzyany-rasyke | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
» Форма входа

» Календарь новостей
«  Сентябрь-Таштамков 2007  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

» Поиск

» Друзья сайта

» Статистика


Copyright MyCorp © 2017
Сделать бесплатный сайт с uCoz